Regionalne Centrum
Edukacji Ekologicznej

www.eko.luban.com.pl
Menu
Edukacja
Ekologia
Medioteka
Konkursy
Imprezy
Popraw klimat swojego miasta
Już po raz piąty od 16 do 22 września w kilkudziesięciu miastach Polski będzie obchodzony Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Po raz ósmy w dniu 22 września organizowany jest Europejski Dzień bez Samochodu. W miastach Europy, tego dnia, po prostu nie wypada jeździć prywatnym samochodem, a środki komunikacji publicznej przeżywają oblężenie. Na trasy wyruszają dodatkowe autobusy, otwierane są nowe ścieżki rowerowe. Organizowane różnorodne imprezy.
Kampanii patronuje Komisja Europejska. W Polsce koordynatorem krajowym jest Ministerstwo Środowiska. Lubań jest wśród 82 miast polskich uczestniczących w tegorocznej kampanii.
Kampania Europejski Dzień bez Samochodu oraz Tydzień Zrównoważonego Transportu jest odpowiedzią na negatywne konsekwencje wynikające z nadmiernego ruchu samochodowego w miastach. W wielu aglomeracjach miejskich ludzie narzekają na niską jakość życia, m.in. na zanieczyszczenie powietrza, stres, wysoki poziom hałasu, wypadki, zajmowanie coraz większej przestrzeni przez samochody. Dlatego też ogólnym celem kampanii jest kształtowanie proekologicznych wzorców zachowań oraz popularyzacja transportu miejskiego przyjaznego środowisku. Ponadto kampania ta przyczynia się do zmniejszenia zanieczyszczeń powietrza oraz hałasu, przez co wpływa na polepszenie jakości życia w mieście.
Temat wiodący tegorocznej kampanii to "Popraw klimat swego miasta". Niesie ono przesłanie, że ograniczenie ruchu samochodowego, szczególnie w centrach miast, może stanowić proekologiczne, wydajne rozwiązanie, dzięki któremu wszyscy mieszkańcy będą mogli prowadzić zdrowszy styl życia bez ograniczania mobilności indywidualnej. Wysoki poziom hałasu, smog, emisje zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych z codziennego ruchu miejskiego w znacznym stopniu przyczyniają się do lokalnego zanieczyszczenia powietrza oraz do globalnego ocieplenia klimatu.

Celem kampanii jest rozwiązywanie problemów transportu miejskiego oraz polepszenie zdrowia i jakości życia mieszkańców miast. Komisja Europejska traktuje inicjatywę Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu oraz Europejskiego Dnia bez Samochodu jako znakomitą okazję do wprowadzenia praktycznych, trwałych działań. Pomysłów jest wiele. Organizatorzy ETZT proponują m.in. modernizację transportu miejskiego, współpracę wspólnot sąsiedzkich i wprowadzenie systemu wspólnego korzystania z samochodu, plany podróżowania dla firm i szkół, ulepszanie i rozwój ścieżek rowerowych, wprowadzanie udogodnień dla rowerzystów.
Zapraszamy do udziału w kampanii Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu oraz Europejskiego Dnia bez Samochodu. W połowie września w całym kraju odbędą się dziesiątki spotkań, akcji edukacyjnych i sportowych. Pozostawienie własnego samochodu w garażu w trakcie ETZT oraz EDbS i korzystanie z transportu publicznego to nie tylko wsparcie jednej z najciekawszych kampanii, ale dowód odpowiedzialności za stan środowiska naturalnego naszego kraju.
Więcej informacji na stronie: www.mos.gov.pl (Strona Ministerstwa Środowiska /kliknąć na plakat z prawej strony) oraz www.mobilityweek.eu (strona kampanii europejskiej)
Patronat honorowy objęło Ministerstwo Infrastruktury.
Sponsorem jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Partnerami są Igom, PKP, www.empik.com
Patronat medialny nad tegoroczną kampanią objęły: Onet.pl, tvn meteo, ngo.pl, Radio ZET, Dwutygodnik Środowisko, Przegląd Komunalny.
LISTA IMPREZ PODCZAS EUROPEJSKIEGO TYGODNIA ZRÓWNOWAŻONEGO TRANSPORTU ORAZ EUROPEJSKIEGO DNIA BEZ SAMOCHODU W LUBANIU
w dniach 16 - 22 września 2009 roku
DataDzień tygodniaTematForma i miejsceAdresaci
16. IXŚroda"Dzień bez trucizn"Potyczki sportowe. Boisko SOS-W w LubaniuUczniowie szkół wszystkich typów w Lubaniu i okolicy
17. IXCzwartek"Jak każdy z nas może poprawić klimat naszego miasta?"Warsztaty edukacji ekologicznej. Szkoła Podstawowa nr 2 w LubaniuUczniowie szkoły podstawowej
18. IXPiątek"W ciszy lasu bez hałasu"Rajd pieszy i rowerowy "Agenda 21". Leśnictwo Lubań z siedzibą w RadogoszczyUczniowie wszystkich typów szkół w Lubaniu
19. IXSobota"Dzień czystego powietrza"Akcja uliczna Straży Miejskiej i Policji w LubaniuMieszkańcy Lubania i przybysze
20. IXNiedziela"Niedziela bez samochodu"Kampania medialnaOdbiorcy lokalnych telewizji
21. IXPoniedziałek"Jak każdy z nas może poprawić klimat naszego miasta?"Warsztaty edukacji ekologicznej. Gimnazjum nr 2 w LubaniuUczniowie gimnazjalni
22. IXWtorek"Popraw klimat swojego miasta"Happening w wykonaniu uczniów Gimnazjum nr 3 w Lubaniu. Plac przed ratuszem Miejskim w LubaniuMieszkańcy Lubania
16-22 IX---------------"Popraw klimat swojego miasta"Kampania medialna w dwutygodniku "Ziemia Lubańska"Czytelnicy

Koordynator lokalny: Agnieszka Wierzbicka
Kierownik Regionalnego Centrum Edukacji Ekologicznej w Lubaniu
 
RCEE 2006
 

Artykuły
Subskrypcja
Jesteśmy partnerem
WFOŚiGW
  [523524] 0.006
Designed by:
ver. 2.5.1